GATES P48-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width | AX4XUP
GATES P48-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width
Item: AX4XUPModel: P48-14MGT-40
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.57"
Bore Dia. 1/2" to 2 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2517
Face Width 2.19"
Flange Dia. 8.94"
Hub Dia. 6 1/2"
Material Cast Iron
Max. Bore 2 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 48
Outside Dia. 8.311"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 8.421"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7711 Series
Suitable For Use With 40 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 40 mm