FABORY M51430.080.0045 Spring Pin, 8mm Nominal Dia., A2 Grade, 5PK | CG8HNT 41KN75
FABORY M51430.080.0045 Spring Pin, 8 mm Nominal Dia., SS, 45 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
Item: CG8HNTModel: M51430.080.0045Cross Ref: 41KN75
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 7.8 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 8 mm
Fits Minimum Hole Diameter 7.85 mm
Grade Grade A2
Length 45 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 8 mm
Pin Diameter 8 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Shank Length 45 mm
Type Coiled
Usable Length 45 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.05