FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 5.85 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 6 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 5.88 mm |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 35 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Chamfer Length | 1.5 mm |
| Nominal Dia. | 6 mm |
| Pin Diameter | 6 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Shank Length | 35 mm |
| Standard | D7343, ISO8750 |
| Standards | D7343, Iso8750 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 35 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- INSIZE 4112-BD139 Gauge Block, Rectangular, 0.139 Inch Nominal Size, 6 Micro Inch Tolerance
- PARKER 6322 56 56WP2 Fractional Plastic Push-to-Connect Fitting, Polymer, Push-to-Connect x Barbed
- SALSBURY INDUSTRIES 3356SAN Replacement Door and Lock, 12.75 x 6.625 Inch Size, Sandstone
- EATON 3776A25G72 Vacuum Circuit Breaker, 15 kV, 3000A, 28 kA Interrupt, 3P, Type Vcp-W, Medium Voltage
- GATES 14/5VP1120 Banded V-Belt, 14 Strand, 112 Inch Length, 0.598 Inch Thickness
- GATES 90022049 Belt
- THOMAS & BETTS 54918BEB Copper One Hole Lug, Long Barrel, 1/2 Inch Bolt Size, Tin Plated
- BUSSMANN 170M3659 Specialty Fuse, High Speed, 690VAC, 50A, Square Body Blade Fuse
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump and Sewage Basins
- Vacuum Motors
- Multi-Material Screws
- Fence Posts
- Rotary Actuators
- AKRO-MILS 30287 Akrobins Super Size Bins
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Forged Alloy Steel
- FERNCO 1060 Series Stock Couplings
- ANVIL 138R Series Extension Split Pipe Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- MITUTOYO 145 Series Caliper Jaw Inside Micrometers
- NORTON ABRASIVES R860/R884 BlueFire ZA Coarse Grit TR Quick-Change Cloth Discs, Type III
- ANVIL AS686 Series Beam Clamps
- RULAND MANUFACTURING USKC Series Universal Joints, Needle Bearing, Single Cardan, Inch
- MERIT BRASS SWM406 Tees, Socket Weld
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51430.060.0035 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., SS, 35 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
€44.64 /pack
