FABORY M51428.080.0070 Spring Pin, 8mm Nominal Dia., A2 Grade, 5PK | CG8HJG 41KM72
FABORY M51428.080.0070 Spring Pin, 8 mm Nominal Dia., SS, 70 mm Lg., Gr. A2, Plain, Slotted
Item: CG8HJGModel: M51428.080.0070Cross Ref: 41KM72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 5.5 mm
Dimensional Standards Asme B18.8.3M/Iso 8750
End Type Chamfered
Finish Plain
Grade Grade A2
Length 70 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Minimum Chamfer Length 1.6 mm
Nominal Dia. 8 mm
Outside Diameter Tolerance -0.33 mm to +0.33 mm
Pin Diameter 8 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Slotted
Resistance Properties Corrosion Resistant
Shank Length 70 mm
Standard D1481
Standards D1481
System Of Measurement Metric
Type Slotted
Usable Length 70 mm
Wall Thickness 1.5 mm