FABORY M01200.100.0170 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 25PK | CG8BYJ 38CJ53
FABORY M01200.100.0170 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 170 mm Lg., 6.4 mm Head Ht.
Item: CG8BYJModel: M01200.100.0170Cross Ref: 38CJ53
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 170 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 170 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 32 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 32 mm
Overall Length 170 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 32 mm