FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 1.1 mm |
| Dimensional Standards | Asme B18.8.3M/Iso 8750 |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Minimum Chamfer Length | 0.25 mm |
| Nominal Dia. | 1.5 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.11 mm to +0.11 mm |
| Pin Diameter | 1.5 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.25 mm to +0.25 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Shank Length | 16 mm |
| Standard | D1481 |
| Standards | D1481 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 16 mm |
| Wall Thickness | 0.3 mm |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP0620437CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €13.61 | |
| SLTP0620562CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.16 | |
| SLTP0620687CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.95 | |
| SLTP0780187CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €14.48 | |
| SLTP0780312CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €15.11 | |
| SLTP0780437CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €11.95 | |
| SLTP0780625CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €12.55 |
Explore Products
- EATON HKD3400A08U20 Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Hkd Type, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc
- GRAINGER ZUSA-PF-9400 Hex Bushing, Aluminum, 1 Inch X 1/4 Inch Pipe
- BALDWIN FILTERS OP8709 Hydraulic Plug Plug
- BRADY PS-500-150-BR-S 130971 Precut Label Roll, 1/2 x 1 1/2 Inch, Polyolefin, Brown, For 10 AWG to 16 AWG Wire Gauge
- OSG 1400113700 Thread Forming Tap, #6-40 Thread Size, 3/8 Inch Thread Lg, Bright, H9, Plug
- LCN 4040SE-141-1 AL Statuary Plug, Aluminum
- SMC VALVES VV5QZ12-04C-00T Valve Manifold, 5 Inch Port Size, 4 Station
- OSG 1986905 Spiral Flute Tap, M12x1.75 Thread Size, 24 mm Thread Lg, TiN, D6, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Gaskets
- Hazardous Location Manual Motor Switches and Starters
- Tool Pouches
- Paint Strainers
- Hydraulic Water Pumps
- ANSELL 73-701 Touchntuff Sterile Disposable Neoprene Gloves
- LUMAPRO Landscape Lights, Bullet Floodlight
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Hot-Dipped Galvanized
- EATON Utility Pull Boxes
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- RAYMOND PRODUCTS Heavy Duty Waterfall Panel/Sheet Movers
- MORSE CUTTING TOOLS 1396 Series Jobber Length Drills
- SANDPIPER Plunger, Actuator
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51428.015.0016 Spring Pin, 1.5 mm Nominal Dia., SS, 16 mm Lg., Gr. A2, Plain, Slotted
€9.99 /pack

