FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 3.3 mm to 3.5 mm |
| Chamfer Diameter | 2.1 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 32 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Minimum Chamfer Length | 0.5 mm |
| Nominal Dia. | 3 mm |
| Pin Diameter | 3 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 32 mm |
| Standard | D1481 |
| Standards | D1481 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 32 mm |
| Wall Thickness | 0.6 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP0620437CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €13.61 | |
| SLTP0620562CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.16 | |
| SLTP0620687CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.95 | |
| SLTP0780187CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €14.48 | |
| SLTP0780312CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €15.11 | |
| SLTP0780437CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €11.95 | |
| SLTP0780625CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €12.55 |
Explore Products
- AMERI-VENT 4E4 Pipe Section 4 Inch Diameter 4 Feet Length
- PROTO J5457F Hand Ratchet, 1/2 Inch Drive, 17-1/8 Inch Length, Round, Flex Head
- SMC VALVES 710-16 Detent Assembly
- LCN 4040SE-3038 120V LTBRZ Standard Track, Bronze, Light Bronze
- SHEPHERD CASTER PRE20507ZN-3EB NSF-Listed Sanitary Threaded Stem Caster, 2 Inch Wheel Dia, 90 lbs, 1 Inch Stem
- TENNSCO BG-6 Beaded T Gusset
- EATON E34GEB80M3-3X Corrosion Resistant Pushbutton, 30.5 mm, Green, 2Nc, Illuminated, Three-Position
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Gaskets
- Plug Adapters
- Mechanical Connectors
- Door Lever Locksets
- PTFE Tubing
- DESTACO 601 Series Straight Line Action Clamps
- MCR SAFETY BearKat Series, Wraparound Frame Safety Glasses
- DICKSON 3 Inch Charts
- IRONCLAD Kong Dexterity Supergrip Gloves
- ANVIL AS809 Series Double Channel Brackets
- PROTO 3/8" Drive SAE Flex Socket
- ABILITY ONE High Density Polyethylene Trash Bags & Liners Coreless Roll
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting 90 Deg. Elbows, Fipt x Fipt
- EATON Padlock Bracket Assemblies
- LITTELFUSE PSR Series Powrspeed DIN Blade High-Speed Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51428.030.0032 Spring Pin, 3 mm Nominal Dia., SS, 3.3 mm To 3.5 mm Actual Dia. Rng, Pln, 32 mm Lg.
€21.64 /pack

