FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 6.4 mm to 6.7 mm |
| Chamfer Diameter | 3.9 mm |
| Dimensional Standards | Asme B18.8.4M Type B |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 12 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Minimum Chamfer Length | 1.2 mm |
| Nominal Dia. | 6 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.18 mm to +0.18 mm |
| Pin Diameter | 6 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.4 mm to +0.4 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Shank Length | 12 mm |
| Standard | D1481 |
| Standards | D1481 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 12 mm |
| Wall Thickness | 1.25 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP0620437CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €13.61 | |
| SLTP0620562CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.16 | |
| SLTP0620687CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.95 | |
| SLTP0780187CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €14.48 | |
| SLTP0780312CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €15.11 | |
| SLTP0780437CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €11.95 | |
| SLTP0780625CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €12.55 |
Explore Products
- SMC VALVES AR40-N04E-Z-B Regulator, 1/2 Port Size
- BEL-ART - SCIENCEWARE F46401-0000 46401-0000 Mouse Restrainer Autoclavable
- SOUTHWIRE COMPANY 58282201 MCCUT Rotary Cutter, With Lever
- USA SEALING ZUSA-RES-75 Compression Packing Seal, White
- COOPER B-LINE B346RZN Double Corner Gussetted Connection, Eight Holes, 5.38 x 3.5 x 1.62 Inch Size
- REGAL 090429RM Carbide End Mill, Ball Nose, 5/8 Inch Dia., 5 Inch Length, 4 Flutes, Bright
- SGS PRO 19378 Tree Bur SF, Steel Cut, 1/4 Inch Size Shank Dia, 1/2 Inch Heightead Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Incandescent Lamps and Bulbs
- Tilt Trucks
- Rubber Hose Accessories
- Chartless Digital Recorders
- Autoclaves
- OIL SAFE Wall Mount Suction Hose Racks
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB PSH40A Series AC Power Supply
- MARTIN SPROCKET Conveyor Series Stock Bore B Type Roller Chain Sprockets, 2040 Chain Number
- CLEVELAND Cobalt Jobber Length Drill Bits
- TE-CO Leveling Pad & Stud Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51428.060.0012 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., SS, 6.4 mm To 6.7 mm Actual Dia. Rng, Slotted
€14.13 /pack

