FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 6.4 mm to 6.7 mm |
| Chamfer Diameter | 3.9 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 80 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Minimum Chamfer Length | 1.2 mm |
| Nominal Dia. | 6 mm |
| Pin Diameter | 6 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 80 mm |
| Standard | D1481 |
| Standards | D1481 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 80 mm |
| Wall Thickness | 1.25 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP0620437CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €13.61 | |
| SLTP0620562CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.16 | |
| SLTP0620687CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.95 | |
| SLTP0780187CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €14.48 | |
| SLTP0780312CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €15.11 | |
| SLTP0780437CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €11.95 | |
| SLTP0780625CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €12.55 |
Explore Products
- BOSTON GEAR ST-1 3/16
- VOLLRATH 4986510 Parts Kit
- EATON XTAE009B01YP24 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 9 A, 48 V 50 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
- VICKERS 046590
- VERMONT GAGE 912207920 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 7.92 mm Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WRSAD5-54-1836SS Solid Shelving, Add On Unit, 5 Shelf, 18 x 36 x 54 Inch Size, Stainless Steel
- BOSTON GEAR CSC68 Shaft Collar, Split One Piece Clamping
- SURE SERVO SV2-CN1-CBL50-1 Control Cable, Mating Connectors, 3.2 ft./1m Cable Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Makers and Printers
- Finishing Nails
- Nonsparking Tool Sets
- Tubeaxial Fan Accessories
- Jack Screws
- CONDOR Cowhide Leather Blue/Gray Palm Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene Black
- TEMPCO Compression Fittings
- DYNALON High Density Polyethylene Tamper Evident Bottle
- HOFFMAN Sequestr Series Type 4X Retrofit Disconnect Enclosures
- LINN GEAR Helical Gears, 10 No. Of Teeth
- BALDOR / DODGE GT, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51428.060.0080 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., SS, 6.4 mm To 6.7 mm Actual Dia. Rng, Pln, 80 mm Lg.
€7.09 /pack

