FABORY M51428.080.0030 Spring Pin, 8mm Nominal Dia., A2 Grade, 5PK | CG8HJB 41KM67
FABORY M51428.080.0030 Spring Pin, 8 mm Nominal Dia., SS, 30 mm Lg., Gr. A2, Plain, Slotted
Item: CG8HJBModel: M51428.080.0030Cross Ref: 41KM67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 5.5 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Grade Grade A2
Length 30 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Minimum Chamfer Length 1.6 mm
Nominal Dia. 8 mm
Pin Diameter 8 mm
Pin Type Slotted
Shank Length 30 mm
Standard D1481
Standards D1481
System Of Measurement Metric
Type Slotted
Usable Length 30 mm
Wall Thickness 1.5 mm