FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 5.4 mm to 5.6 mm |
| Chamfer Diameter | 3.4 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Minimum Chamfer Length | 0.9 mm |
| Nominal Dia. | 5 mm |
| Pin Diameter | 5 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Shank Length | 20 mm |
| Standard | D1481 |
| Standards | D1481 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 20 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP0620437CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €13.61 | |
| SLTP0620562CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.16 | |
| SLTP0620687CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.95 | |
| SLTP0780187CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €14.48 | |
| SLTP0780312CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €15.11 | |
| SLTP0780437CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €11.95 | |
| SLTP0780625CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €12.55 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0617555 P566651 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 3.3 Inch Height
- GRAINGER 4CFJ7 Commercial Pressure Gauge, 0 To 30 PSI, 3 1/2 Inch Dial, Bottom
- VERMONT GAGE 111388050 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.8805 Inch Size
- GRAINGER PK1024-158PHP-01 Machine Screw, 10-24 Thread Size, PEEK, 1 5/8 In Lg., Std, Pan
- SPEC C03750351125M Compression Spring, 6.2 lbs/In Stiffness Rate, 3.96 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- VERMONT GAGE 911102000 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.02 Inch Size
- DAYTON 3X642 V-Belt, B71, 74 in Outside Lg, 21/32 in Top Wd, 0.406 in Thick, Polyester
- KEO 15102 Drill/countersink 5mm Overall Length 100mm 60 Degrees
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug-In Transformers
- Magnifiers
- Pallets
- Detent Lock Pop and Plunger Pins
- Continuous Flexing Cable
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Blue
- DESTACO 5305 Series Horizontal Hold Down Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 792F Duplex Basket Strainers
- PHILIPS ADVANCE Metal Halide Ballasts
- KERN AND SOHN AC Series Fine Point Clamps
- GRAINGER Sealer Tools for Polyester Strapping
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51428.050.0020 Spring Pin, 5 mm Nominal Dia., SS, 5.4 mm To 5.6 mm Actual Dia. Rng, Plain
€14.13 /pack

