FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 2.8 mm |
| Dimensional Standards | Iso 8752/En 28752/Din 1481 |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 40 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Minimum Chamfer Length | 0.65 mm |
| Nominal Dia. | 4 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.2 mm to +0.2 mm |
| Pin Diameter | 4 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Shank Length | 40 mm |
| Standard | D1481 |
| Standards | D1481 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 40 mm |
| Wall Thickness | 0.8 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP0620437CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €13.61 | |
| SLTP0620562CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.16 | |
| SLTP0620687CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.95 | |
| SLTP0780187CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €14.48 | |
| SLTP0780312CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €15.11 | |
| SLTP0780437CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €11.95 | |
| SLTP0780625CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €12.55 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U38875.025.0512 O-ring Dash 430 Viton 0.27 Inch
- ANVIL 0330043209 Welded Pipe Nipple, Schedule 40, 2 1/2 Inch Pipe Size, 7 1/2 Inch Length
- LEGRIS 3218 03 09 Metric Push-to-Connect Fitting, Nickel Plated Brass, Metric x Push-to-Connect
- OSG 1400134408 Thread Forming Tap, 5/16 Inch - 24 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, TiCN, H10, Plug
- CASH VALVE GT11312175 Nut, 1/8-1/4 Size, Accorn, Type A31Vr
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 05D402 Annular Core Cutter Weldon Shank, 1-1/8 X 2 Carbide Core
- NIBCO T048360 PP T048360 Fitting and Valve Seal, EPDM
Explore More
- KEYSHAFT
- Manifold Gauge Sets
- UPS Systems
- MIG Welders
- Aluminum Rod Stock
- Diffusers
- ANSELL 11-651 Hyflex Medium Duty Cut Resistant Industrial Protective Gloves
- ANSELL 97-100 Activarmr Medium Duty Oil Resistant Safety Gloves
- LOUISVILLE FE3100 Series Fiberglass Single Ladders
- OK INDUSTRIES Wire Wrapping Wires, Pre-Cut and Pre-Stripped
- CDI CONTROL DEVICES Check Valves
- LITTLE GIANT LADDERS Super Duty Aluminum Articulated Extendable Ladders
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 6 Flutes, TiCN
- ALEMITE Grease Gun Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51428.040.0040 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., SS, 40 mm Lg., Gr. A2, Plain, Slotted
€19.80 /pack

