FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sealing Washer |
| Color | Copper |
| Finish | Plain |
| Fits Bolt Sizes | M40 |
| For Screw Size | M40 |
| Heat Treatment | Annealed |
| Inside Dia. | 40 mm |
| Material | Copper |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 2 mm |
| Metal Material | Copper |
| Outside Dia. | 47 mm |
| Seal Material | Copper |
| Seal Material Color | Gray |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 2 mm |
| Thickness Tolerance | -0.2 mm to +0.2 mm |
| Type | Annealed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- DDS IN15.8725.44.76SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 0.625 Inch ID, 1 Inch Od, 0.187 Inch Width, Garter
- GRAINGER CTB 22G Protective Leg Tip Slip On Round 1-1/4
- PROTO J07527ML Impact Socket 3/4 Inch Drive 27mm 6 Pt
- SPEARS VALVES 94031A101-020 Diaphragm Valve, Spigot, FKM, 2 Size, PVC
- MORSE CUTTING TOOLS CSP1444 Trigger
- MORSE CUTTING TOOLS 82047 Annular Cutter, ‎1-9/16 Inch Dia., 1 Inch Cut
- STARRETT 565G 52584 Drive Pin Punch, 1/4 Inch Tip Dia, 4 Inch Overall Lg, Round, Steel, Flat, Sae
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe
- Lockout Padlocks
- Ropes
- Tool Lanyards
- Hydraulic Chain Saws and Pruners
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- MCR SAFETY Mustang Premium Grain Leather Palm Work Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3HW Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL 367 Series Concentric Reducers, Black, Cast Iron
- ALPHA FITTINGS Union Y Brass Push-fit
- ALLEGRO SAFETY Cool Offs
- COOPER B-LINE B409 Series Single Channel Brackets
- DINEX Insulated Bases
- BALDWIN ESTATE Bethpage Handlesets With 5077 Knob
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M50302.400.0047 Sealing Washer, Cu, 47 mm O.D., 40 mm I.D., M40 Fits Bolt Size
€28.27 /pack
