FABORY M50301.060.0010 Sealing Washer, Copper, 1.5mm Thickness, Annealed Type, 100PK | CG8GQA 54FP54
FABORY M50301.060.0010 Sealing Washer, Cu, 10 mm O.D., 6 mm I.D., M6 Fits Bolt Size
Item: CG8GQAModel: M50301.060.0010Cross Ref: 54FP54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sealing Washer
Color Copper
Finish Plain
Fits Bolt Sizes M6
For Screw Size M6
Heat Treatment Annealed
Inside Dia. 6 mm
Material Copper
Material Grade/class Ungraded
Maximum Thickness 1.5 mm
Metal Material Copper
Minimum Thickness 1.5 mm
Outside Dia. 10 mm
Seal Material Copper
System Of Measurement Metric
Thickness 1.5 mm
Thickness Tolerance -0.2 mm to +0.2 mm