FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sealing Washer |
| Finish | Plain |
| For Screw Size | M17 |
| Heat Treatment | Annealed |
| Inside Diameter | 17 mm |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 1.5 mm |
| Metal Material | Copper |
| Minimum Thickness | 1.5 mm |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Seal Material | Copper |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- THYSSENKRUPP MATERIALS CUREC00948 Flat Copper 110 3/8 x 4 Inch 1 feet Length
- NIBCO 29016011
- STEEL CITY 58351 1/2 Utility Box, One Gang, 10.3 Cu-In Vol, 4 X 2-1/8 X 1-1/2 In Size, 1/2 In Knockout
- BOSTON GEAR 14345
- ADVANCE TABCO 94-21-20-18R Regaline Sink, 1-Cpt., Right-Hand, 20 Inch F-To-B X 20 Inch
- SPEARS VALVES 3329-945P Reducer Coupling, Socket, 125 PSI, PIP, 27 x 15 Size, PVC
- CEMENTEX USA R2-8-CG Robertson Screwdriver, #2 x 8 Inch Size
- RANCO A30-2210 Control Temperature
Explore More
- KEYSHAFT
- Spill Skids and Pallets
- Band Clamps
- Oil Skimmers
- Roofing Nails
- Collet Accessories
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- FERNCO Nominal Qwik Caps
- BURNDY GIE-G Type Ground Connectors
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 58 mm Opening
- AIR HANDLER Mini Pleated Filter
- PETERSEN PRODUCTS 145-9 Series Pipe Plug
- ZSI-FOSTER FVZ RH Series, Flange Hangers with Rod Hanger Push Install
- RULAND MANUFACTURING One Piece Shaft Collars
- SQUARE D PowerPact HJA Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M50301.170.0022 Sealing Washer, Cu, 22 mm O.D., 17 mm I.D., M17 Fits Bolt Size
€56.14 /pack
