FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 11.7 mm |
| Dimensional Standards | Asme B18.8.3M / Iso 8750 |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 12 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 11.82 mm |
| Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 1070 |
| Minimum Chamfer Length | 3 mm |
| Nominal Dia. | 12 mm |
| Outside Diameter Tolerance | 12.4" to 12.85" |
| Pin Diameter | 12 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 40 mm |
| Standard | D7343, ISO8750 |
| Standards | D7343, Iso8750 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 40 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- NIBCO NLJ110K N200135 Butterfly Valve, Wafer, 6 Inch Size, EPDM Rubber
- GATES 748100337 Pump 1/4Hp Refurb
- RITTAL 3303518 Air Conditioner, 2400 BTU, 115V, 50/60 Hz, Type 3R/4
- CLEVELAND C80271 Square End Mill, 4 Flutes, 1/8 Inch Milling Dia, 1 1/2 Inch Overall Length
- APPLETON ELECTRIC KPSP25150MT Metal Halide Light Fixture, 250W
- APPROVED VENDOR MSCI02500750-3000P Machine Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Steel, 3/4 In Lg., Std, Fillister
- LOUISVILLE FM1416HD Double Sided Stepladder Fg 16 Feet Height 375 Lb Cap
- SLOAN 3375412 ECOS RESS-U-0.5-HW Sensor Urinal Retrofit Flushometer, 0.5 gpf, Dual-Filtered Bypass, PC Finish, Top Spud
Explore More
- KEYSHAFT
- Reduced Shank Drill Bits
- Exhaust Tools
- Differential Pressure Gauges
- Electronic Torque Meters
- Insert Bearings
- CAMLOCK FITTINGS Type E Male Cam and Groove Adapter, Hose Shank
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/4 Inch Systems
- TEMPCO TRH5 Series Tubular Radiant Heaters
- SUGATSUNE Cabinet Knobs, Stainless Steel
- ANVIL C160 Series Cable Toggles
- E JAMES & CO Rubber Roll, SBR/Gum
- LITTLE GIANT Gas Cylinder Pallet
- EATON Molded Case Circuit Breaker Jumper Kits
- CMI Hose Connectors
- SMC VALVES Pin
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39140.120.0040 Spring Pin, 12 mm Nominal Dia., Steel, 40 mm Lg., Plain, Coiled
€44.12 /pack
