FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 24 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Outside Diameter Tolerance | 0.002 mm to 0.008 mm |
| Overall Length Tolerance | -0.26 mm to +0.26 mm |
| Pin Dia. | 3 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Rockwell Hardness | C60 |
| Shank Length | 24 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | Din 6325, Iso 8734A, Nen 2282, Nf E27-475 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M39080.030.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 3 mm | Steel | 1 | €45.51 | |
![]() |
M39080.030.0040 | -0.31 mm to +0.31 mm | 40 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 3 mm | Steel | 100 | €58.25 | |
![]() |
M39070.030.0010 | - | 10 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €6.72 | |
![]() |
M39070.030.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €12.83 | |
![]() |
M39070.030.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €95.73 | |
![]() |
M39070.030.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €7.43 | |
![]() |
M39070.030.0018 | - | 18 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €27.96 |
Explore Products
- 3M 7000128238 70071621836 / 49489 / 6502 Half Mask Respirator Kit, 4 Cartridges Included, Organic Vapor, P100 Combo Cartidge
- TRITAN D50BS16H X 1 1/4 Roller Chain Sprocket, 1 1/4 Inch Bore Dia, 16 Teeth, Steel
- WATTS LFM300N-BFG-GPM 6 0124373 Double Check Detector Backflow Preventer Assembly, Butterfly Valve, 6 Inch Size
- CLE-LINE C17804 Cylinder Bur Sc, Single Cut, 1/4 Inch Shank Dia, 3/8 Inch Head Dia, Lg Of Cut 3/4 Inch Size
- SMC VALVES ARG20K-N02G1H-Z Regulator, 1/4 Inch Modular
- VERMONT GAGE 912118780 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 18.78 mm Size
- SPEARS VALVES 2324-025C Ball Valve, 75mm Size, CPVC, Socket End, EPDM
- SELLSTROM S32161B Faceshield Clear Lense Flip Up Window
Explore More
- KEYSHAFT
- HID Ballasts
- High Pressure Hydraulic Cylinders
- Tie Down Winches and Winch Bars
- ESD and Cleanroom Stools
- Slide Hammer Accessories
- ANSELL 11-421 Hyflex Abrasion Resistant Light Duty Gloves
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 16 mm Tubes
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with One Thumb Tab, For 13 mm Tubes
- PARKER Reducing Adapter, 316 Stainless Steel
- DAYTON Galvanised Steel Intake Guards, 20 Gauge
- PASS AND SEYMOUR 1200 Series Cable Reels
- TEKTON 6-Point Impact Socket Set With Rails
- SIEMENS Iec Supplementary Protectors, Three Pole
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.030.0024 Dowel Pin, Std Dowel, 24 mm Lg., 3 mm Pin Dia., Plain, Steel
€29.51 /pack



