FABORY M39080.030.0032 Dowel Pin, 3mm Nominal Dia., 3.0mm Pin Dia., 100PK | CG8FEF 53GH29
FABORY M39080.030.0032 Dowel Pin, Std Dowel, 32 mm Lg., 3 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
Item: CG8FEFModel: M39080.030.0032Cross Ref: 53GH29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Display Qty 100
Finish Plain
Hardness Rockwell C58-C62
Length 32 mm
Length Tolerance -0.31 mm to +0.31 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Overall Length Tolerance -0.31 mm to +0.31 mm
Pin Dia. 3 mm
Pin Type Press Fit
Shank Length 32 mm