FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Display Qty | 100 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell C58-C62 |
| Length | 32 mm |
| Length Tolerance | -0.31 mm to +0.31 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Overall Length Tolerance | -0.31 mm to +0.31 mm |
| Pin Dia. | 3 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 32 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M39080.030.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 3 mm | Steel | 1 | €45.51 | |
![]() |
M39080.030.0040 | -0.31 mm to +0.31 mm | 40 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 3 mm | Steel | 100 | €58.25 | |
![]() |
M39070.030.0010 | - | 10 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €6.72 | |
![]() |
M39070.030.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €12.83 | |
![]() |
M39070.030.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €95.73 | |
![]() |
M39070.030.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €7.43 | |
![]() |
M39070.030.0018 | - | 18 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €27.96 |
Explore Products
- RIDGID 35645 84E Extractor, 84E Hd Pipe
- VERMONT GAGE 912408270 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 8.27 mm Size
- AIR HANDLER 2GFZ4 Mini Pleat Air Filter, 24 x 24 x 4 Inch Nominal Filter Size, Synthetic, Plastic, No Header
- EATON ECC04C1A4A-C18 Mechanically Held Lighting Contactor, 30A, 4P
- PARKER 08650093
- FABORY L21520.200.0070 Threaded Stud, M20x2.5 Thread Size, Steel, 95 mm Lg., Plain, Metric Coarse
- AIGNER LABEL HOLDER MC706 Label Holder, 3/4 x 6 Inch, Magnetic, .060 Inch Thick, C Channel, Black Color
- BANJO FITTINGS MFM220KB BANJO MFM220KB
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit and Outlet Bodies
- Wire Carts
- Audible Device Covers and Guards
- Suspension Tools
- Fire Probing Tools
- PS DOORS Pallet Rack Safety Gates
- ANSELL 08-354 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- ANVIL AS926 Series Strut Braces
- SALSBURY INDUSTRIES End Panel For Flat-Top Locker
- SALISBURY Flame Resistant Insulating Apron
- EATON Molded Case Circuit Breaker Printed Circuit Boards
- ROBERTSHAW 700 Series Millivolt Gas Valves
- NIBCO F-910-W-LF Series Check Valves, Lead-Free, Class 125, Flanged, Buna-N Seat
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39080.030.0032 Dowel Pin, Std Dowel, 32 mm Lg., 3 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
€55.10 /pack


