FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 12 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 3 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Shank Length | 12 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | D6325 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M39080.030.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 3 mm | Steel | 1 | €45.51 | |
![]() |
M39080.030.0040 | -0.31 mm to +0.31 mm | 40 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 3 mm | Steel | 100 | €58.25 | |
![]() |
M39070.030.0010 | - | 10 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €6.72 | |
![]() |
M39070.030.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €12.83 | |
![]() |
M39070.030.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €95.73 | |
![]() |
M39070.030.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €7.43 | |
![]() |
M39070.030.0018 | - | 18 mm | - | Press Fit | 3 mm | Steel | 50 | €27.96 |
Explore Products
- TSUBAKI H100E28 Sprocket
- ARO SD10R-CSS-STT-B00 Double Diaphragm Pump, Air, 316 Stainless Steel, 1 Inch Fluid Connection Size, Tbv, Ptfe
- STEARNS BRAKES 108706200315 Brake-Brassieee 45 Nameplt
- DIXON FN600BL Diesel Fuel Nozzle, Nozzle W/Ball Lock And Sealing Plug
- GRAINGER 1074/1075 SpS0.05x4x601 Rectangular Bar, 1075 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.05 Inch Thick, 4 Inch X 5 Feet Nominal Size
- SPEARS VALVES IJ300-030-010P Flange Insulating Joint, 3 x 1 Size, Polypropylene
- STEEL CITY SSF-VJ2C Hook, Wide-Base Cable Support, Diameter 2 Ines, Steel, With Clips
- STENNER UCFC5H0 Feed Rate Part, Variable Cam
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench and Floor Scales
- Cable Pulling Mesh Grips
- Test and Culture Tubes
- Hook-and-Loop Sanding Discs
- General Purpose Filter Elements
- REVCOR Propeller, 12 inch
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
- MUELLER INDUSTRIES 1600-D Chexter Check Valves
- ANVIL AS150S Series Channels With Long Slots
- SCHNEIDER ELECTRIC Push Button Enclosures
- SPEEDAIRE Double Acting NFPA Air Cylinder, Universal Mount, 3-1/4" Bore Diameter
- ACROVYN Chair Rail, Mission White, Acrovyn
- 80/20 Stands
- MICRO 100 GEM/GEMM/SEM/AEMM Square End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.030.0012 Dowel Pin, Std Dowel, 12 mm Lg., 3 mm Pin Dia., Plain, Steel
€10.70 /pack



