FABORY M39078.030.0028 Dowel Pin, 3mm Nominal Dia., 3.0mm Pin Dia., 25PK | CG8FAH 41KD47
FABORY M39078.030.0028 Dowel Pin, Std Dowel, 28 mm Lg., 3 mm Pin Dia., Plain, Steel
Item: CG8FAHModel: M39078.030.0028Cross Ref: 41KD47
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Dimensional Standards Din 6325, Iso 8734A
Display Qty 25
Finish Plain
Length 28 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Outside Diameter Tolerance 0.002 mm to 0.008 mm
Overall Length Tolerance -0.26 mm to +0.26 mm
Pin Dia. 3 mm
Pin Type Slip Fit
Rockwell Hardness C60
Shank Length 28 mm
Standard D6325
Standards Din 6325, Iso 8734A, Nen 2282, Nf E27-475