FABORY M01030.200.0100 Square Head Bolt, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BUX 38CH25
FABORY M01030.200.0100 Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 100 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BUXModel: M01030.200.0100Cross Ref: 38CH25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type External Square
Fastener Length 100 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 22 mm
Head Height 20 mm
Length 100 mm
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 100 mm
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm