FABORY M01030.200.0090 Square Head Bolt, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BUW 38CH24
FABORY M01030.200.0090 Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 90 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BUWModel: M01030.200.0090Cross Ref: 38CH24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type External Square
Fastener Length 90 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 22 mm
Head Height 20 mm
Head Type Square
Length 90 mm
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 90 mm
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 90 mm