FABORY M01030.200.0070 Square Head Bolt, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BUU 38CH22
FABORY M01030.200.0070 Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 70 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BUUModel: M01030.200.0070Cross Ref: 38CH22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 479
Display Qty 10
Drive Type External Square
Fastener Length 70 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 22 mm
Head Height 20 mm
Head Type Square
Length 70 mm
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 70 mm
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 70 mm