FABORY M01030.200.0080 Square Head Bolt, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BUV 38CH23
FABORY M01030.200.0080 Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 80 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BUVModel: M01030.200.0080Cross Ref: 38CH23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bolt
Class Class 8.8
Dimensional Standards Din 479
Display Qty 10
Drive Type External Square
Fastener Length 80 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 22 mm
Head Height 20 mm
Head Type Square
Length 80 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 80 mm
Proof Load 580 N/sq. mm
Screw Type Square Head Bolt
Standard DIN 479
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 80 mm