FABORY M01000.360.0170 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BNA 38CF88
FABORY M01000.360.0170 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 170 mm Lg., 22.5 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BNAModel: M01000.360.0170Cross Ref: 38CF88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 170 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 170 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 84 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 84 mm
Overall Length 170 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 84 mm