FABORY M04100.360.0100 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 10.9, 5PK | CG8DEQ 38CT73
FABORY M04100.360.0100 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 100mm Lg., 22.5mm Head Ht., Coarse, HT
Item: CG8DEQModel: M04100.360.0100Cross Ref: 38CT73
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Class Class 10.9
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 78 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 78 mm
Overall Length 100 mm
Rockwell Hardness Hrc32
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 78 mm