FABORY M01000.360.0320 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BNC 38CF90
FABORY M01000.360.0320 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 320 mm Lg., 22.5 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BNCModel: M01000.360.0320Cross Ref: 38CF90
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 320 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C23
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 320 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 97 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 97 mm
Overall Length 320 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 97 mm