FABORY M04100.360.0240 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 10.9 Grade | CG8DER 25DA43
FABORY M04100.360.0240 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 240mm Lg., 22.5mm Head Ht., Coarse, Class 10.9
Item: CG8DERModel: M04100.360.0240Cross Ref: 25DA43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 10.9
Drive Hex
Fastener Length 240 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 240 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 84 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 97 mm
Overall Length 240 mm
Rockwell Hardness Hrc32
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 84 mm