FABORY M01000.360.0460 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BNG 38CF94
FABORY M01000.360.0460 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 460 mm Lg., 22.5 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BNGModel: M01000.360.0460Cross Ref: 38CF94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 460 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 460 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 97 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 97 mm
Overall Length 460 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 97 mm