FABORY M01000.360.0190 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BNB 38CF89
FABORY M01000.360.0190 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 190 mm Lg., 22.5 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BNBModel: M01000.360.0190Cross Ref: 38CF89
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Hardness Rockwell C23
Head Height 22.5 mm
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Length 190 mm
Material Steel
Min. Thread Length 84 mm
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 84 mm