EATON LHH3150FFG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lh Type, 3-Pole, 150A, 600 Vac, Line And Load
Item: BH4PYMModel: LHH3150FFG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 150A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LH
Frame LG
Height 7.13"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC, 70 kAIC at 415V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 15 3/4"
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 600V AC