EATON LGH7500FAG Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 500A, 240 Vac, Line/Load
Item: BH4NGTModel: LGH7500FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 500A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC, 70 kAIC at 415V AC, 35 kAIC at 600V AC
Length 7.22"
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 240V AC
Width 7.22"