EATON LGH3300FAG G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | AG8RHC
EATON LGH3300FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 300A, Line And Load, 50/60 Hz
Item: AG8RHCModel: LGH3300FAG
In Stock : 2 Units
Get it by Wednesday, May 20
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 300A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 35 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated