EATON LGH4600FAG Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 600A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4NGFModel: LGH4600FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 35 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC, 70 kAIC at 415V AC
Length 7.22"
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 7.22"