EATON LGU4350FAG G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | BH4PMP
EATON LGU4350FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 4-Pole, 350A, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BH4PMPModel: LGU4350FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 350A
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 7.22"
Interrupt Rating 150 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 600V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Width 7.22"