EATON LGE340033G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame Type, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 400A, 50/60 Hz
Item: AG8RGZModel: LGE340033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated