EATON JGE316035GC Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsg Trip, 3-Pole, 160A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4EXKModel: JGE316035GC
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSG
Voltage 600V AC
Width 4.13"