EATON JGC3100FAG G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | AG8QDJ
EATON JGC3100FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 3-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 50/60 Hz
Item: AG8QDJModel: JGC3100FAG
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 35 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 3 11/25"
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC/250V DC
Voltage Type AC
Width 4.13"