EATON JGH3125FAG G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | AG8QEA
EATON JGH3125FAG Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 125A, 600 Vac, 25 Kaic At 600 Vac, 50/60 Hz
Item: AG8QEAModel: JGH3125FAG
In Stock : 2
Get it by Thursday, May 21
10.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Voltage Type AC
Width 4.13"