ASHCROFT 302074SD02L3000 BL Gauge Pressure Digital | AD9JUV 4TA29
ASHCROFT 302074SD02L3000 BL Digital Test Pressure Gauge, 0 to 3000 PSI, Standard Gauge, 3 Inch Dial
Item: AD9JUVModel: 302074SD02L3000 BLCross Ref: 4TA29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 4500 psi
Case Construction Corrosion Resistant
Case Depth 1.7"
Case Dia. 3.34"
Dial Size 3"
Digit Height 3/5"
Digital Gauge Display Units Bar, Kpa, Psi
Digital Pressure And Vacuum Gauge Type Digital Pressure Gauge
Display Range 0 to 20.684 MPa, 0 to 206.8 Bar, 0 to 210.93 Kg/Sq Cm, 0 to 3, 000 psi, 0 to 6, 108 in. hg, 0 to 6923 ft. H2O
Display Screen Type LCD
Display Units Bar, Kpa, Psi
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 3"
Mounting Type Stem Mount
Nominal Dial Size 3"
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 3000 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Range 0 to 3000
Process Temperature Range 14°F to 140°F
Range 0 psi to 3000 psi
Socket Material 316 Stainless Steel
Temp. Error 0.04%