ASHCROFT 452074SD02L1000BL Gauge Pressure Digital | AD9JVB 4TA35
ASHCROFT 452074SD02L1000BL Digital Test Pressure Gauge, 0 to 1000 PSI, Standard Gauge, 4 1/2 Inch Dial
Item: AD9JVBModel: 452074SD02L1000BLCross Ref: 4TA35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Adjustable Set Points No
Application Pneumatics, Hydraulics
Auto Shutoff Yes
Backlit Screen Yes
Basic Gauge Case Material Plastic
Battery Included Yes
Blowout Safety Back No
Bolt Circle Dia. 5.37"
Burst Pressure 8000 psi
Calibration Certificate No
Calibration Certificate Included No
Case Color Black
Case Depth 3.3"
Case Dia. 5.81"
Case Material Thermoplastic
Case Shape Round
Connection Location Bottom
Dial Size 4 1/2"
Digit Height 22/25"
Digital Pressure And Vacuum Gauge Type Digital Pressure Gauge
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 4 1/2"
Gauge Primary Range Units Psi
Grade Grade 316
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Rubber Boot No
Languages English
Lens Material Polyester
Low-battery Indicator No
Memory Features Min/Max
Mounting Hardware Included No
Nominal Dial Size 4 1/2"
Non-sparking No
Number Of Digits 5
Number Of Display Digits 5
Operating Temp. Range -14°F to +140°F
Panel-mountable No
Peak Hold No
Power Source Battery
Powered By (2) C Batteries
Pressure Range Type Pressure
Primary Range Units Psi
Process Connection Gender Male
Process Connection Size 1/4"
Range 0 psi to 1000 psi