ASHCROFT 452074SD02L300BL Gauge Pressure Digital | AD9JUZ 4TA33
ASHCROFT 452074SD02L300BL Digital Test Pressure Gauge, 0 to 300 PSI, Standard Gauge, 4 1/2 Inch Dial
Item: AD9JUZModel: 452074SD02L300BLCross Ref: 4TA33
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Adjustable Set Points No
Application Pneumatics, Hydraulics
Auto Shutoff Yes
Auto-shutoff Time 2 min., 5 min., 15 min., 30 min.
Backlit Screen Yes
Bar Graph 10 Segments
Basic Gauge Case Material Plastic
Battery Included Yes
Battery Run Time 2000 hrs.
Battery Type (2) C Batteries
Blowout Safety Back No
Bolt Circle Dia. 5.37"
Burst Pressure 2400 psi
Calibration Certificate No
Calibration Certificate Included No
Case Color Black
Case Depth 3.3"
Case Dia. 5.81"
Case Material Plastic
Case Shape Round
Connection Location Bottom
Data Update Frequency 100 ms, 200 ms, 500 ms, 1 sec.
Dial Size 4 1/2"
Digit Height 22/25"
Digital Pressure And Vacuum Gauge Type Digital Pressure Gauge
Display Range 0 to 15515 mm hg, 0 to 2.0684 MPa, 0 to 20.685 Bar, 0 to 2068.4 kPa, 0 to 21.093 Kg/Sq Cm, 0 to 300 psi, 0 to 610.8 in. hg, 0 to 692.3 ft. H2O
Display Screen Type LCD
Gauge Case Material Thermoplastic
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 4 1/2"
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Rubber Boot No
Ip/nema Rating Nema Ip65
Languages English
Lens Material Polyester
Low-battery Indicator No
Memory Features Min/Max
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Stem Mount
Nominal Dial Size 4 1/2"
Non-sparking No
Number Of Digits 5
Number Of Display Digits 5
Operating Temp. Range -14°F to +140°F
Panel Mount Characteristics 3 0.24" Dia Holes On 5.37" Dia Bolt Circle
Panel-mountable No
Peak Hold No
Power Source Battery
Powered By (2) C Batteries
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 300 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Range 0 to 300
Primary Range Units Psi
Primary Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range 14°F to 140°F
Range 0 psi to 300 psi
Resolution Dependent On Display Units Selected
Sensor Material Stainless Steel
Sensor Type Diaphragm
Series 2074 Series
Socket Material 316 Stainless Steel
Temp. Error 0.04%