ASHCROFT 302074SD02L300BL Gauge Pressure Digital | AD9JUR 4TA26
ASHCROFT 302074SD02L300BL Digital Test Pressure Gauge, 0 to 300 PSI, Standard Gauge, 3 Inch Dial
Item: AD9JURModel: 302074SD02L300BLCross Ref: 4TA26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 2400 psi
Case Construction Corrosion Resistant
Case Depth 1.7"
Case Dia. 3.34"
Dial Size 3"
Digit Height 3/5"
Digital Pressure And Vacuum Gauge Type Digital Pressure Gauge
Display Range 0 to 15515 mm hg, 0 to 2.0684 MPa, 0 to 20.685 Bar, 0 to 2068.4 kPa, 0 to 21.093 Kg/Sq Cm, 0 to 300 psi, 0 to 610.8 in. hg, 0 to 692.3 ft. H2O
Display Screen Type LCD
Display Units bar, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mBar, Mpa, psi
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 3"
Mounting Type Stem Mount
Nominal Dial Size 3"
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 300 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Range 0 to 300
Process Temperature Range 14°F to 140°F
Range 0 psi to 300 psi
Socket Material 316 Stainless Steel
Temp. Error 0.04%