ASHCROFT 302074SD02L1000BL Gauge Pressure Digital | AD9JUU 4TA28
ASHCROFT 302074SD02L1000BL Digital Test Pressure Gauge, 0 to 1000 PSI, 3 Inch Dial, Bottom
Item: AD9JUUModel: 302074SD02L1000BLCross Ref: 4TA28
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Adjustable Set Points No
Application Pneumatics, Hydraulics
Auto Shutoff Yes
Auto-shutoff Time 2 min., 5 min., 15 min., 30 min.
Backlit Screen Yes
Bar Graph 10 Segments
Basic Gauge Case Material Metal
Battery Included Yes
Battery Run Time 400 hrs.
Battery Type (2) AA Batteries
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 8000 psi
Calibration Certificate No
Calibration Certificate Included No
Case Color Gray
Case Construction Corrosion Resistant
Case Depth 1.7"
Case Dia. 3.34"
Case Material Stainless Steel
Case Shape Round
Connection Location Bottom
Data Update Frequency 100 ms, 200 ms, 500 ms, 1 sec.
Dial Size 3"
Digit Height 3/5"
Digital Pressure And Vacuum Gauge Type Digital Pressure Gauge
Display Range 0 to 2, 307.7 ft. H2O, 0 to 2036.0 in. hg, 0 to 30 psi, 0 to 6, 895 kPa, 0 to 6.895 MPa, 0 to 68.95 Bar, 0 to 70.313 Kg/Sq Cm
Display Screen Type LCD
Gauge Case Material Stainless Steel
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 3"
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Grade Grade 316
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Rubber Boot Yes
Ip/nema Rating Nema Ip65
Languages English
Lens Material Polyester
Low-battery Indicator No
Memory Features Min/Max
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Stem Mount
Nominal Dial Size 3"
Non-sparking No
Number Of Digits 5
Number Of Display Digits 5
Operating Temp. Range -14°F to +140°F
Panel-mountable No
Peak Hold No
Power Source Battery
Powered By (2) AA Batteries
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 1000 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Range 0 to 1000
Primary Range Units Psi
Primary Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range 14°F to 140°F
Range 0 psi to 1000 psi
Resolution Dependent On Display Units Selected
Sensor Material Stainless Steel
Sensor Type Diaphragm
Series 2074 Series
Socket Material 316 Stainless Steel
Temp. Error 0.04%