ASHCROFT 302074SD02L100BL Gauge Pressure Digital | AD9JUQ 4TA25
ASHCROFT 302074SD02L100BL Digital Test Pressure Gauge, 0 to 100 PSI, Standard Gauge, 3 Inch Dial
Item: AD9JUQModel: 302074SD02L100BLCross Ref: 4TA25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 800 psi
Case Construction Corrosion Resistant
Case Depth 1.7"
Case Dia. 3.34"
Dial Size 3"
Digit Height 3/5"
Digital Pressure And Vacuum Gauge Type Digital Pressure Gauge
Display Range 0 to 0.6895 MPa, 0 to 100 psi, 0 to 203.60 in. hg, 0 to 230.77 ft. H2O, 0 to 5172 mm hg, 0 to 6.895 Bar, 0 to 689.5 kPa, 0 to 7.031 Kg/Sq Cm
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 3"
Mounting Type Stem Mount
Nominal Dial Size 3"
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 100 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Range 0 to 100
Process Temperature Range 14°F to 140°F
Range 0 psi to 100 psi
Socket Material 316 Stainless Steel
Temp. Error 0.04%