WEG 01536ET3H254JM-S 13392705 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 575V, 5.20 A No Load Current, TEFC, 254/6JM, Footed, Close CoupLED Pump
3600 rpm
15 hp
575V
256JM
Get it by Monday, Apr 13
€2,559.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91% |
| Efficiency @ 50% | 89.5% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 256JM |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 254/6JM |
| Grounding Lugs | Superior |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 94.7A |
| Locked Rotor Time (cold) | 25 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 200% |
| Main Terminal Box Hole | 1.732" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.8718 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 5.2A |
| Noise Level | 75 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.73 |
| Power Factor 75% | 0.83 |
| Power Factor_100% | 0.87 |
| Product Datasheet | weg-01536et3h254jm-s.pdf |
| Rated Current | 13.9A |
| Rated Speed | 3525 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Replaces | 01536EP3H254JM-S |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.08% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 97.57 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 61.11 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Efficiency | Output Hp | Synchronous Speed | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
02512ET3E324JM-W22 | 230/460/380V AC | 326JM | 1.25 | 25 hp | 50% | 25 hp, 20 hp | 1200 RPM | 14/28A | €6,353.33 | |
![]() |
01536EP3E254JM-W22 | 208/230/460V AC | 254JM | 1.25 | 15 hp | 50% | - | 3600 RPM | 4.6/9.2A | €2,345.57 | |
![]() |
00236ET3E145JM-W22 | 208/230/460V AC | 143JM | 1 | 2 hp | 50% | 2 hp | 3600 RPM | 0.99/1.98A | €814.87 | |
![]() |
01518ET3E254JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 254JM | 1.15 | 15 hp | 92.4% | 15 hp | 1800 RPM | 8.65/17.3A | €3,016.06 | |
![]() |
02012ET3E286JP-W22 | 208-230/460/380V AC | 284JP | 1 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/16.4-19A | €5,745.04 | |
![]() |
02012ET3E286JM-W22 | 230/460/380V AC | 284JM | 1.25 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/19A | €5,659.13 | |
![]() |
01512ET3E284JM-W22 | 230/460/380V AC | 286JM | 1.25 | - | 50% | 15 hp | 1200 RPM | 7/14A | €4,522.38 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS RWR72-1836LD Wire Shelving, 4 Shelves, 18 x 36 x 72 Inch Size, Chrome Finish
- RIP TIE W-75-1RL-RD Hook-and-Loop Cable Tie Roll, 75 ft Length, 0.5 Inch Width, 50 lb Tensile Strength, Red
- OMNITEC ESW5 On/Off Toggle Switch
- SLOAN 3365457
- VERMONT GAGE 361166520 Ring Plug Gage, Go, 1 1/16-12 Un, 3A, Steel
- BALDOR / DODGE 129328 F2B-GT-50M Flange-Mount Bearing Unit
- MAIN FILTER INC. MF0430998 U6945 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 12.55 Inch Height
- WOODHEAD 1300850416 92632HZ Cable Reel, Hazard Location, 110 Feet Cord
Explore More
- KEYSHAFT
- Audible Signaling Devices
- Stainless Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Stainless Steel Tubing
- Magnetic Sheet Separators
- Powered Roller Conveyors
- LOC-LINE Anti-Static Hose Segments
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X2400 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- ANVIL 69H Series Trapeze Pipe Hangers
- DIXON Weld Male
- VULCAN HART Connector
- BELL ELECTRICAL SUPPLY Electrical Boxes
- SPEAKMAN Neo SM-1400-P Series Valves And Trims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536ET3H254JM-S 13392705 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 575V, 5.20 A No Load Current, TEFC, 254/6JM, Footed, Close CoupLED Pump
€2,559.44 /unit



