WEG 01036ET3E215JM-S 13440213 Pump Motor, 10 HP, 3600 RPM, 208/230/460V, 4.20 A No Load Current, TEFC, 213/5JM, Footed, Close CoupLED Pump
Get it by Wednesday, Apr 8
€2,045.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Rolled Steel |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 9 |
| Ct Speed Range | 10:1 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 90.2% |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Efficiency @ 50% | 89.5% |
| Efficiency @ 75% | 90.2% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Iec | IP55 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 213JM |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 10 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Ready |
| L.r. Amperes | 86.2/173A |
| Locked Rotor Time (cold) | 21 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 260% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.7188 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Nema Frame | NEMA 213-5JM |
| Nema Mount | C Face With Base |
| No Load Amps | 3.77/7.53A |
| Noise Level | 70 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Hp | 10 hp |
| Output Kw | 7.5 kW |
| Output Rating | 10 hp |
| Output Rpm | 3530/2900 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.8 |
| Power Factor 75% | 0.88 |
| Power Factor_100% | 0.91 |
| Product Datasheet | weg-01036et3e215jm-s.pdf |
| Rated Current | 11.5/23A |
| Rated Speed | 3530 RPM |
| Rated Torque | 14.9 lbs.-ft. |
| Replaces | 01036EP3E215JM-S |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.94% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 190-220/230/380-415/460V , 230/460/190-220/380-415V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 80.55 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Frame Material | Efficiency | No Load Amps | Synchronous Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01536ET3E215JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 215JM | 1.15 | 15 hp | Rolled Steel | 91% | 6.2/12.4A | 3600 RPM | €2,379.10 | |
| 01536ET3H215JM-W22 | 575V AC | 215JM | 1.25 | - | Cast Iron | 50% | 4.96A | 3600 RPM | €2,379.10 | |
| 00312ET3E213JM-W22 | 230/460/380V AC | 213JM | 1.25 | 3 hp | Cast Iron | 50% | 2.55/5.1A | 1200 RPM | €1,697.74 | |
| 00512ET3E215JM-W22 | 230/460/380V AC | 215JM | 1.25 | 5 hp | Cast Iron | 50% | 3.45/6.9A | 1200 RPM | €2,045.00 | |
| 01018ET3E215JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 213JM | 1.15 | 10 hp | Rolled Steel | 91.7% | 5.54/11.1A | 1800 RPM | €2,084.54 | |
| 01036ET3H215JM-W22 | 575V AC | 215JM | 1.25 | - | Cast Iron | 50% | 2.88A | 3600 RPM | €2,045.00 | |
| 00512ET3E215JM-S | 208/230/460V AC | 215JM | 1.15 | 5 hp | Rolled Steel | 89.5% | 3.42/6.84A | 1200 RPM | €2,045.00 |
Explore Products
- NOTRAX 406R0024BY Dry Area Matting, Black/Yellow, 60 cm x 18.3 m Size
- DAYTON 3GWZ2 V-belt Cogged Ax86
- BALDOR / DODGE 129189 P2B-GTB-104S Pillow Block & Base-Mount Bearing
- MAIN FILTER INC. MF0398211 SL045D10B Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Seal, 5.59 Inch Height
- APPROVED VENDOR 1WHH4 O-ring Dash 229 Fep With Silver Core 0.13 Inch
- SOUTHWIRE COMPANY 2467SW8806 Extension Cord, 25 Ft Cord Length, 14 Awg Wire Size, 14/3, Blue, 1 Outlets
- TRIUMPH TWIST DRILL 014526.20 Drill, Heavy Duty, 13/32 Size, 135 Deg. Split Point, HSS, Black/Bronze Oxide
- MAIN FILTER INC. MF0600720 R08D25GP Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 7.48 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Can Accessories
- Hand Operated Hydraulic Pumps
- Collapsible Spill Containment Berms and Pools
- Electric Ceiling Heaters
- Belt Drive Fwd Curve Blowers w/Drive Pkg
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Kidskin Leather
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- CAMLOCK FITTINGS Type A Male Cam And Groove Adapter, Female NPT Threads
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- VEE GEE Liquid In Glass Thermometer
- HOFFMAN Type 3R Hinge Cover Current Transformer Cabinets
- SIGNODE Washers
- SIEMENS Control Stations
- BALDWIN ESTATE Keyed Classic Knobs With Classic Rose
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01036ET3E215JM-S 13440213 Pump Motor, 10 HP, 3600 RPM, 208/230/460V, 4.20 A No Load Current, TEFC, 213/5JM, Footed, Close CoupLED Pump
€2,045.00 /unit

