WEG 01536ET3E215JM-S 13181453 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 208/230/460V, 12.4/6.20 A No Load Current, TEFC, 213/5JM, Footed, Close CoupLED Pump
Get it by Wednesday, Apr 8
€2,379.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Rolled Steel |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 330% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 9 |
| Ct Speed Range | 10:1 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 91% |
| Efficiency @ 100% | 91% |
| Efficiency @ 50% | 90.2% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Iec | IP55 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 215JM |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 15 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Ready |
| L.r. Amperes | 139/279A |
| Locked Rotor Time | 7 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 280% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.6341 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Nema Frame | NEMA 213-5JM |
| Nema Mount | C Face With Base |
| No Load Amps | 6.2/12.4A |
| Noise Level | 70 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Hp | 15 hp |
| Output Kw | 11 kW |
| Output Rating | 15 hp |
| Output Rpm | 3535/2945 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.76 |
| Power Factor 75% | 0.85 |
| Power Factor_100% | 0.89 |
| Product Datasheet | weg-01536et3e215jm-s.pdf |
| Rated Current | 17/34A |
| Rated Speed | 3535 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Replaces | 01536EP3E215JM-S |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.81% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 190-220/230/380-415/460V , 230/460/190-220/380-415V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 81 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 57.91 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Frame Material | Efficiency | No Load Amps | Synchronous Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01536ET3H215JM-W22 | 575V AC | 215JM | 1.25 | - | Cast Iron | 50% | 4.96A | 3600 RPM | €2,379.10 | |
| 00312ET3E213JM-W22 | 230/460/380V AC | 213JM | 1.25 | 3 hp | Cast Iron | 50% | 2.55/5.1A | 1200 RPM | €1,697.74 | |
| 00512ET3E215JM-W22 | 230/460/380V AC | 215JM | 1.25 | 5 hp | Cast Iron | 50% | 3.45/6.9A | 1200 RPM | €2,045.00 | |
| 01018ET3E215JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 213JM | 1.15 | 10 hp | Rolled Steel | 91.7% | 5.54/11.1A | 1800 RPM | €2,084.54 | |
| 01036ET3H215JM-W22 | 575V AC | 215JM | 1.25 | - | Cast Iron | 50% | 2.88A | 3600 RPM | €2,045.00 | |
| 00512ET3E215JM-S | 208/230/460V AC | 215JM | 1.15 | 5 hp | Rolled Steel | 89.5% | 3.42/6.84A | 1200 RPM | €2,045.00 | |
| 00718ET3E213JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 215JM | 1.15 | 7 1/2 hp | Rolled Steel | 91.7% | 4.41/8.81A | 1800 RPM | €1,812.28 |
Explore Products
- USA SEALING BULK-FG-1557 Silicone Flange Gasket, 3-3/4 Inch Outside Diameter, Red
- TB WOODS A05-RKA
- CJT KOOLCARB 17610000 Jobber Length Drill Straight Flute 1 Inch
- GRAINGER 7084_36_0 Round Tube, Aluminum, 7.5 Inch ID, 8 Inch OD, 36 Inch Overall Length
- DAYTON 3551006200 Front Handle
- TECHNIKS 46.651.04.300 Shrink Fit Tool Holder And Adapter
- CEMENTEX USA CFRCA12-3X0 Coverall Kit, 12 Cal., 3X Size, Class 0
- AME INTERNATIONAL PRUS2026 Locking U-Ring Set, 200 Ton Capacity, 26 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Keyway Broach Sets
- Rotary Joint Cartridges
- Combination Starters
- Panel Holding Clips
- Protector Bars
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- LOUISVILLE FS4000 Series Fiberglass Step Ladders
- TEMPCO Gemini Series Twin Bore IR Heaters
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 33 mm Opening
- OK INDUSTRIES Manual Wire Wrap Kits
- DAYTON Pillow Block Bearings
- EVERPURE Cartridge
- EATON 9000X Series Conversion Kits
- 80/20 Fractional Series Steel Solid Round Profiles
- PARKER CPI T2HG Series Tube End NPT Female Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536ET3E215JM-S 13181453 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 208/230/460V, 12.4/6.20 A No Load Current, TEFC, 213/5JM, Footed, Close CoupLED Pump
€2,379.10 /unit

