WEG 01536ET3H215JM-W22 11708306 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 575V, 4.96 A No Load Current, TEFC, 213/5JM, Footed, Close CoupLED Pump
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,379.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 350% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 91% |
| Efficiency @ 50% | 89% |
| Efficiency @ 75% | 90.5% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 215JM |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 213/5JM |
| Full Load Amps | 13.6A |
| Grounding Lugs | Single |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 123A |
| Locked Rotor Time | 7 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 280% |
| Main Terminal Box Hole | 1" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 0.6362 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 4.96A |
| Noise | 72 dBA |
| Noise Level | 68 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Hp | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.73 |
| Power Factor 75% | 0.82 |
| Power Factor_100% | 0.87 |
| Product Datasheet | weg-01536et3h215jm-w22.pdf |
| Pump Seal | Mechanical Seal |
| Rated Current | 14A |
| Rated Speed | 3535 RPM |
| Rated Voltage | 575V |
| Replaces | 01536EP3H215JM-W22 |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.81% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Torque | 22.1 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 83.25 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 51.8 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Frame Material | Efficiency | No Load Amps | Synchronous Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01536ET3E215JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 215JM | 1.15 | 15 hp | Rolled Steel | 91% | 6.2/12.4A | 3600 RPM | €2,379.10 | |
| 00312ET3E213JM-W22 | 230/460/380V AC | 213JM | 1.25 | 3 hp | Cast Iron | 50% | 2.55/5.1A | 1200 RPM | €1,697.74 | |
| 00512ET3E215JM-W22 | 230/460/380V AC | 215JM | 1.25 | 5 hp | Cast Iron | 50% | 3.45/6.9A | 1200 RPM | €2,045.00 | |
| 01018ET3E215JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 213JM | 1.15 | 10 hp | Rolled Steel | 91.7% | 5.54/11.1A | 1800 RPM | €2,084.54 | |
| 01036ET3H215JM-W22 | 575V AC | 215JM | 1.25 | - | Cast Iron | 50% | 2.88A | 3600 RPM | €2,045.00 | |
| 00512ET3E215JM-S | 208/230/460V AC | 215JM | 1.15 | 5 hp | Rolled Steel | 89.5% | 3.42/6.84A | 1200 RPM | €2,045.00 | |
| 00718ET3E213JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 215JM | 1.15 | 7 1/2 hp | Rolled Steel | 91.7% | 4.41/8.81A | 1800 RPM | €1,812.28 |
Explore Products
- ZURN 1-950XLT2 Double Check Backflow Preventer, 1 Inch Size
- COOPER B-LINE 10242 C Flange Nut, 3/8 In - 16 Thread Size, SS, 3/8 In Nut Ht., Flange
- BUSSMANN UHW-T Specialty Fuse, Cable Limiter
- EXTECH EC-84-P Calibration Standard, Conductivity, Bottle
- NIBCO NG1170L F-530-S6-R-66-FS Ball Valve, Flanged, 8 Inch Size, Class 300, Stainless Steel, Unibody
- HUB CITY 0229-02913 C-Flange Adaptor, Worm Gear Accessories
- DORMONT 1650BPQ72 0241208 Flexible Gas Connector, 1/2 Inch Nominal Size, 304 Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Snips Shears And Scissors
- Military Police and Tactical Gloves
- Backflow Preventer Test Kits
- Roof Ventilator Accessories
- Carbon Steel Stair Treads
- LOC-LINE Male NPT Valves
- ANSELL 04-644 Alphatec Comfortable Pvc Coated Gloves
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- BRADY Safety Warning Tape, Square Shape
- KUNKLE Aluminium Safety Relief Valve
- CONDOR Aluminium, Security Sign, Security Notice
- DAYTON Shutters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536ET3H215JM-W22 11708306 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 575V, 4.96 A No Load Current, TEFC, 213/5JM, Footed, Close CoupLED Pump
€2,379.10 /unit

