WEG 00736ET3H213JP-W22 15533472 Pump Motor, 7.5 HP, 3600 RPM, 575V, TEFC, 213JP, Footed, Close CoupLED Pump
3600 rpm
7.5 hp
213JP
Get it by Monday, Apr 13
€1,680.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 300% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 89.5% |
| Efficiency @ 50% | 87.5% |
| Efficiency @ 75% | 89.5% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 213JP |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 213/5JP |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 7 1/2 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 50.5A |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 210% |
| Main Terminal Box Hole | 1" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 0.4665 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 2.32A |
| Noise Level | 68 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 7 1/2 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.75 |
| Power Factor 75% | 0.84 |
| Power Factor_100% | 0.88 |
| Product Datasheet | weg-00736et3h213jp-w22.pdf |
| Pump Seal | Gasket |
| Rated Current | 7.01A |
| Rated Speed | 3530 RPM |
| Rated Torque | 11.2 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.94% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 75.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Service Factor | Hp | Frequency | Motor Enclosure Design | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01836ET3Y160LFF-W22 | 380-415/460V | 1.25 | 25 hp | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 29.9A | 3550 RPM | - | €5,367.05 | |
| 03736ET3Y200LFF-W22 | 380-415/460V | 1.25 | 50 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 59.8A | 3570 RPM | - | €9,770.55 | |
| 05536ET3Y250S/MFF-W2 | 460V AC | 1.25 | 75 hp | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 80.3A | 3600 RPM | - | €16,526.29 | |
| 00156ET3H143TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 1 1/2 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 1.57A | 3480 RPM | Three Phase | €840.81 | |
| 00236ET3H145TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 2 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2.05A | 3475 RPM | Three Phase | €853.67 | |
| 00336ET3H182TC-W22 | 575V | 1 | 3 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2.9A | 3515 RPM | Three Phase | €1,055.20 | |
| 00536ET3H184TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 5 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 4.72A | 3485 RPM | Three Phase | €1,251.50 |
Explore Products
- ANVIL 0500590682 5 Bolted Black With End
- HUMBOLDT H-3663 Weight Measure, Non-ASTM, 1/3 cu. ft Capacity
- SMC VALVES MGPM50-125Z Compact Cylinder, 50 mm Size, Slide Bearing
- TITAN FASTENERS DEC04080
- ASHCROFT 451259SD04LXCYDJ30/0IMV-04510SS50XDJ Vacuum Gauge, -30 To 0 Psi, 4 1/2 Inch Dial, 1/2 Inch Npt Male, Bottom
- KIPP K0116.2083X15 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, M8 Thread Size, 15 mm Stud Length
- CONRADER 6304W-CE-125 Safety Valve, Hard Seat, 1/4 Inch MNPT Inlet, 1/4 Inch FNPT Outlet
- DIXON B3114MP-R150100 Clamp Concentric Reducer, 316L Stainless Steel, 1-1/2 x 1 Inch Tube O.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Wrist Supports and Wraps
- Drain Covers and Seals
- Electrical Box Covers
- Mechanics Length Drill Bits
- Pool and Spa Accessories
- KANT-TWIST Lever Clamps with Weaver Grip, Orange
- ANSELL 11-651 Hyflex Medium Duty Cut Resistant Industrial Protective Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Red
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- MILWAUKEE Expansion Head
- CH HANSON Interlocking Brass Stencils, Oversized Letter
- BALDOR / DODGE SCR Drive Motors, 240V Armature
- INSIZE Specialty Micrometers
- MICRO 100 Indexable Milling Tool Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 00736ET3H213JP-W22 15533472 Pump Motor, 7.5 HP, 3600 RPM, 575V, TEFC, 213JP, Footed, Close CoupLED Pump
€1,680.89 /unit


